top of page
Dawid Pawlik

Projektowanie procesów biznesowych

W jednym z poprzednich postów, pisałem o tym że żyjemy w bardzo szybko zmieniającym się świecie pełnym niepewności. Za każdym razem, kiedy odkrywana jest nisza lub popyt, firmy starają się przygotować odpowiednią usługę lub produkt. Często wymaga to zaprojektowania lub zmiany wewnętrznych procesów biznesowych.


bpmn

Ogólnie procesy te mogą być zaprojektowane lub przekształcone by poprawić opłacalność i jakość lub dopasować się do celów biznesowych. Możliwości projektowania procesów obejmują różne dziedziny działalności, takie jak obsługa klienta, hr czy IT.

W wielu firmach zmiany w procesach biznesowych to norma.


Jedną z ciekawych rzeczy, jakie można robić podczas pracy nad projektowaniem lub przekształcaniem procesów biznesowych jest ich zapis i analiza.


Aby zrozumieć, jak działa dany proces możemy zastosować modelowanie procesów biznesowych (BPM). Dzięki temu otrzymujemy wizualne odzwierciedlenie tego jak wyglada nasza praca i łatwiej możemy zidentyfikować zbędne etapy lub słabe punkty.


Znane z wielu metod (Kaizen; Lean; SixSigma; Continuous Improvement ) kroki do wykonania możemy uprościć do podstawowych działań jakimi są

PDCA deming

  • wybór procesów nad, którymi będziemy dalej pracować

  • modelowanie procesów - aby zobaczyć i lepiej zrozumieć procesy

  • analiza np. czasu trwania poszczególnych etapów - aby wychwycić zasadność, nieefektywność lub określić wąskie gardła

  • optymalizacja - w skład której wchodzi też testowanie hipotez i wybór najlepszego rozwiązania

  • kontrola i monitoring - w tym też nie tylko reagowanie na odchylenia ale też edukacja pracowników i dostosowywanie się do ustalonych standardów


Dla doświadczonego architekta usług i analityka, projektowanie procesów od podstaw niesie ze sobą sporo zabawy ale ta praca jest też bardzo odpowiedzialna. Wartość takich analiz jest dla organizacji nieoceniona - chociaż przy pisaniu uzasadnienia biznesowego trzeba policzyć i wykazać korzyści z wprowadzania i straty z niewprowadzenia zmian lub nowych procesów.


 

Poniżej kilka przykładów takich analiz i działania, które dzięki fajnym zespołom bardzo miło wspominam:

  • automatyzacja ( wraz z automatycznym wyświetlaniem niezgodnych danych) tak aby zlikwidować konieczność ręcznego wprowadzania danych dla jednego z procesów operacyjnych

  • wyznaczenie nowych standardów komunikacji pomiędzy zespołami technicznymi, właścicielami produktów i klientami ( więcej tutaj)

  • zaprojektowanie wspólnego standardu procesu Transition&Transformation - dla działów wsparcia i operacji IT

  • zaprojektowanie procesu innowacji i rozwoju a w szczególności generowania pomysłów ( przykład podejmowania jednej z decyzji odnośnie wykorzystywanego narzędzia)




Comments


bottom of page