top of page
Dawid Pawlik

Osobista zrównoważona karta wyników.

Jak co roku maleńkimi krokami zbliża się czas ewaluacji oraz planowania kolejnych kroków w rozwoju kompetencji i kariery. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy jak i preferencji osobistych możemy zastanowić się czego moglibyśmy się nauczyć w nadchodzącym nowym roku. Jakie kompetencje będą istotne dla naszego rozwoju oraz na co warto zwrócić uwagę przy planowaniu dalszych kroków zarówno w rozwoju osobistym jak i kariery zawodowej.


why, what, how



Jedna z ciekawszych metod, którą możemy zastosować, wywodzi się z przeobrażenia zrównoważonej karty wyników znanej z zarządzania przedsiębiorstwem w osobistą zrównoważoną kartę wyników.


Składa się ona z osobistej wizji, misji, czynników sukcesu i mierników jakie chcemy zastosować do kontroli postępów. W długiej perspektywie ułatwi to nam dotarcie do wyznaczonego celu, natomiast w krótkiej perspektywie będziemy mogli łatwiej podjąć decyzję np uczestnictwa w szkoleniach czy konferencjach.


Poniżej prezentuję przykład, który może być inspiracją do zastosowania przez was tej metody. Znajdują się tu ogólne cele w rozbiciu na perspektywę finansową, czynników zewnętrznych, czynników wewnętrznych oraz wiedzy i uczenia się.

Zachęcam rozbić je na bardziej szczegółowe oraz doprecyzować.


Jeśli chcecie, możecie rozpisać to na zwykłej kartce, lub jeśli wolicie trzymać to cyfrowo polecam sprawdzenie darmowych wersji tablic typu Mural, Miro czy Draw.Io





Wykonanie tego ćwiczenia za pierwszym razem zdaje się być trudne. Na pewno będziecie musieli poświęcić na to kilka wieczorów. Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie kogoś z kim będziecie mogli przedyskutować te kwestie. Może to być mentor, coach lub bliska osoba do której macie zaufanie.


Po wykonaniu tego ćwiczenia zastanówcie się nad tym jak chcecie mierzyć swoje cele oraz po czym poznacie, że są wykonane.


Teraz przyjdzie jednak najtrudniejszy moment - wcielenie naszych planów i założeń w życie.


W ciągu roku mogą przyjść momenty, po których stwierdzicie. że dane cele i założenia są już nieaktualne lub muszą być zmienione - warto wtedy uaktualnić naszą kartę i oczywiście wyciągnąć wnioski dlaczego nasze cele się zmieniły. Przyda się to w kolejnych iteracjach wyznaczania celów.

 

Podstawowe pytania pomocne w tworzeniu karty:


Pytania dotyczące misji i wizji

Kim jestem? Jaka jest moja życiowa filozofia? Jakie są moje aspiracje? Jakie są moje unikalne talenty? Jakimi wartościami się kieruję? Co chcę osiągnąć? Czym mogę się wyróżnić z pośród innych?

Perspektywa finansowa

Perspektywa czynników zewnętrznych

Perspektywa czynników wewnętrznych

Perspektywa wiedzy i uczenia się








Comentários


bottom of page